Zastrzyki z botoksu: Leczenie, powrót do zdrowia i skutki uboczne

W tym wpisie Barbie's Beauty Bits wyjaśni Ci, co musisz wiedzieć o zabiegach z użyciem botoksu. Omówimy sposób działania Botox Cometics, rekonwalescencję, skutki uboczne i opiekę po zabiegu.

Botox to niezwykły zabieg kosmetyczny i medyczny, który oferuje efekty przeciwstarzeniowe poprzez oddziaływanie na określone mięśnie. Jest to jeden z najlepszych dostępnych zabiegów ukierunkowanych na drobne zmarszczki i bruzdy na twarzy, a dziesiątki lat stosowania potwierdzają jego bezpieczeństwo i skuteczność.

Botox może jednak wydawać się niektórym przerażający, dlatego też nawiązaliśmy współpracę z SEV Laser z Miami aby dostarczyć Ci niezbędnych informacji, które pozwolą Ci zrozumieć, czym jest botoks kosmetyczny, jak działa i nie tylko!

Jak działają zastrzyki z botoksu
Botox jest lekiem zatwierdzonym przez FDA, składającym się z toksyny botulinowej typu A. Wstrzykiwany w bardzo małych, kontrolowanych dawkach zapobiega skurczom mięśni twarzy.

Jako zabieg kosmetyczny jest niezwykle skuteczny w spłycaniu tak zwanych "zmarszczek dynamicznych". Są to zmarszczki spowodowane powtarzającymi się ruchami twarzy, takie jak kurze łapki, linie na czole i linie marszczące. Z wiekiem skóra spowalnia produkcję białek, takich jak kolagen i elastyna, które umożliwiają jej sprężenie się po wykonaniu pewnych ruchów.

Zapobiegając w pierwszej kolejności niektórym z tych ruchów, botoks sprawia, że skóra wygląda gładko, a twarz wydaje się bardziej pogodna i młodzieńcza.

W Stanach Zjednoczonych zastrzyki z botoksu mogą być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów medycznych, takich jak dyplomowanepielęgniarki-estetyczki (Certified Aesthetic Nurse Specialist, CANS), zarejestrowane pielęgniarki, lekarze i asystenci lekarzy.

Czy botoks jest bezpieczny?
Często słyszy się, że botoks jest neurotoksyną wytwarzaną przez bakterię Clostridium botulinum, co może wydawać się dość przerażające. Jednak, jak pokazują doświadczenia milionów ludzi, jest on całkiem bezpieczny. Botox jest stosowany w celach medycznych i kosmetycznych od ponad 40 lat, więc mamy naprawdę dobre pojęcie o jego bezpieczeństwie.

Zazwyczaj, jeśli w przypadku botoksu występują długotrwałe działania niepożądane, nie wynikają one z kosmetycznego zastosowania tego preparatu. Botox jest często stosowany w leczeniu bólu mięśni, nietrzymania moczu i innych problemów zdrowotnych związanych z mięśniami. W przypadku tego rodzaju zabiegów medycznych botoks wstrzykuje się w te części ciała, w których ryzyko może być większe i które wymagają znacznie większych dawek.

Z drugiej strony, działania niepożądane botoksu kosmetycznego są niezwykle rzadkie i często wynikają z wizyty u niedoświadczonego lub nielicencjonowanego lekarza. Jeśli jednak nie został on wstrzyknięty przez wykwalifikowanego lekarza, może powodować takie problemy, jak " zamrożony" wygląd botoksu, a nawet sprawiać wrażenie fałszywego.

W renomowanym ośrodku medycznym lekarz zna zasady leczenia i nie zgodzi się na zabieg, jeśli pacjentka cierpi na jakiekolwiek schorzenia, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Zastrzyki z botoksu: Przed, w trakcie i po zabiegu

Pielęgnacja i rekonwalescencja po zabiegu z użyciem botoksu
Jeśli zdecydujesz się wypróbować botoks, bardzo ważne jest, abyś znała jego działanie i wiedziała, jak przebiega proces rekonwalescencji i opieka po zabiegu z użyciem botoksu. Oto, o czym należy pamiętać po zabiegu:

 • Unikaj pocierania lub dotykania obszaru poddanego zabiegowi. Oznacza to, że nie należy wykonywać masażu, stosować okładów z lodu ani makijażu.
 • Przez 4 godziny po wstrzyknięciu preparatu należy unikać leżenia lub pochylania się do tyłu lub do przodu, aby zapobiec jego przemieszczaniu się lub migracji.
 • Należy odczekać 24 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych lub innych czynności zwiększających częstość akcji serca.
 • Przez pierwszy dzień należy również unikać picia alkoholu i przebywania na słońcu.
 • Nadal można delikatnie poruszać twarzą jak zwykle.
 • Rezultaty działania botoksu nie są widoczne od razu - różnicy można się spodziewać po około dwóch tygodniach od wizyty.
 • Rezultaty działania botoksu powinny utrzymywać się przez około trzy miesiące, chociaż im częściej poddajesz się zabiegom z użyciem botoksu, tym dłużej mogą utrzymywać się rezultaty pomiędzy zabiegami.

Efekty uboczne działania botoksu
Oto najczęstsze działania niepożądane botoksu, których należy być świadomym. Są one dość łagodne i można się ich spodziewać.

 • Ryzyko powstania siniaków
 • Opuchlizna
 • Lekka bolesność lub tkliwość w okolicy miejsca wstrzyknięcia
 • Ból głowy lub łagodne objawy grypopodobne (występują stosunkowo rzadko, ale nie są niebezpieczne).

Jeśli po wstrzyknięciu botoksu wystąpią poważniejsze działania niepożądane, takie jak paraliż, osłabienie mięśni, trudności z zamykaniem oczu, problemy z oddychaniem lub przełykaniem, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Jeśli chcesz wypróbować botoks, zalecamy zarezerwowanie wizyty w jednym z wysokiej jakości ośrodków medycznych, takich jak SEV Laser, który oferuje usługi w całych Stanach Zjednoczonych. Sprawdź jedną z najbardziej popularnych lokalizacji, SEV Laser Miami, lub wybierz najbliższą lokalizację w pobliżu.