Jak doradzać młodym pacjentom chirurgii plastycznej

 

Wraz z presją mediów społecznościowych, selfies, kamerami HD w telefonach komórkowych i programami telewizyjnymi typu reality show, zastanawiałam się, jak wielu nastolatków rzeczywiście szuka operacji plastycznych z właściwych powodów. Co ważniejsze, jak chirurdzy plastyczni konsultują młodych pacjentów chirurgii plastycznej, aby upewnić się, że są dobrymi kandydatami?

Dlatego też byłam podekscytowana faktem, że chirurg plastyczny dr Ashley Steinberg z Kliniki Chirurgii Plastycznej w Houston, wypowiedziała się na temat "Jak konsultować się z młodymi pacjentami chirurgii plastycznej".

Jak konsultować się z młodymi pacjentami chirurgii plastycznej z certyfikowanym chirurgiem plastycznym, dr Ashley Steinberg

Nastolatki poszukują operacji plastycznych z różnych powodów, począwszy od zaspokojenia potrzeb zdrowotnych, a skończywszy na naprawieniu cechy, która uczyniła ich podatnymi na znęcanie się. Jeśli dodać do tego presję mediów społecznościowych, selfies, kamery HD w telefonach komórkowych i programy typu reality TV, to nie jest niczym niezwykłym, że młodzi dorośli chcą wyglądać jak najlepiej dzięki zabiegom kosmetycznym.

Przez długi czas, chirurgia plastyczna była tylko dla ludzi w wieku 40, 50 i więcej lat. Ale teraz często widzę pacjentów, którzy przychodzą do naszej praktyki w wieku kilkunastu, dwudziestu i trzydziestu lat. Szacuje się, że nastolatki stanowią około 4% wszystkich zabiegów kosmetycznych.

Jaki jest wiek zgody na konsultację chirurgii plastycznej?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas konsultacji chirurgii plastycznej z młodą osobą dorosłą jest wiek zgody. Wszyscy pacjenci muszą mieć ukończone 18 lat, aby poddać się operacji plastycznej. Jeśli są młodsi niż to, ich rodzice muszą zapewnić legalną zgodę na procedurę.

Podczas konsultacji z nieletnim pacjentem należy koniecznie porozmawiać z rodzicami, aby zrozumieć, dlaczego młody człowiek chce się poddać operacji. W niektórych sytuacjach, jak np. w przypadku rhinoplastyki, zabieg może mieć sens ze względu na problem kosmetyczny - zbyt duży nos, znaczny garb itp.

Jednak niektóre młode osoby ulegają wpływom mediów społecznościowych i chcą, aby operacja wyglądała jak jedna z ich ulubionych gwiazd. Pacjent może też mieć zbyt krytyczny stosunek do swojego ciała, co wynika z niskiej samooceny, częstej w okresie nastoletnim.

Należy porozmawiać z rodzicami młodej osoby, aby zrozumieć dlaczego ich syn lub córka chcą poddać się operacji i czy mają zdrowe nastawienie do możliwych rezultatów. Jeśli chcą mieć idealne ciało lub twarz, Twoim zadaniem jest powiedzieć pacjentowi, że ma nierealistyczne oczekiwania .

Dowiedz się, jaki jest ich cel w odniesieniu do chirurgii plastycznej
Młody pacjent powinien być w stanie powiedzieć, dlaczego chce poddać się operacji plastycznej. Jak już wcześniej wspomniałam, istotne jest zadawanie pytań i sprawdzenie, czy mają realistyczne cele związane z chirurgią plastyczną.

Na przykład, jeśli młoda kobieta ma duży guzek na mostku nosa i chce go usunąć, jest to rozsądne żądanie, a ona prawdopodobnie będzie zadowolona z wyniku. Podobnie, jeśli celem jest posiadanie mniejszego, prostszego nosa, aby wyglądała jak inni w swoim kręgu społecznym, jest to rozsądne.

Ale jeśli nastolatka myśli, że mniejszy i prostszy nos pomoże jej dostać się do drużyny cheerleaderek, to nie jest to realistyczny cel, a ona nie jest dobrym kandydatem do zabiegu.

Szukaj dojrzałości u kandydata do operacji plastycznej
Dobry, młody kandydat do operacji plastycznej powinien wykazać się dojrzałością i rozumieć procedurę oraz potencjalne ryzyko i powikłania. Powinien również rozumieć, jak będzie wyglądała rekonwalescencja.

Na przykład, jeśli młody mężczyzna chce brzuszek tuck po znacznej utraty wagi, musi zrozumieć, że będzie miał cztery do sześciu tygodni rekonwalescencji, które będą ograniczać większość jego działań. Ponadto, jeśli jest jeszcze w szkole średniej, może trzeba będzie wziąć swoje zajęcia zdalnie, a aktywność fizyczna będzie poza granicami w tym czasie.

Również nastolatka, która chce zmienić kształt swojego nosa, ale nie może odłożyć obowiązków związanych z grą w piłkę nożną na sześć tygodni rekonwalescencji, nie jest gotowa na operację plastyczną. Dojrzały młody kandydat powinien również rozumieć, że sprawy mogą potoczyć się źle i w rzadkich przypadkach potrzebna będzie operacja rewizyjna.

Zwróć uwagę na to, kto prosi o operację plastyczną
Kiedy spotykasz się z młodą osobą i jej rodzicami, zwróć uwagę na to, kto mówi najwięcej. Kto prosi o operację - nastolatek czy rodzic? Zachowaj ostrożność w sytuacjach, gdy to rodzice wydają się sugerować zabieg, a nie pacjent.

Jest możliwe, że rodzic będzie miał na myśli własne doświadczenia i będzie chciał uchronić swoje dziecko przed emocjonalną krzywdą. Jeśli pacjent ma odstające uszy, ale nie przywiązuje do nich wagi, nie należy wykonywać otoplastyki, nawet jeśli jesteśmy pewni, że wynik będzie dobry.

Jeśli pacjent nie prosi o chirurgiczną zmianę uszu, nie ma na to zgody pacjenta, nawet jeśli rodzice wyrażą taką zgodę.

Pamiętaj, że nastolatki są świadome swojego ciała
Większość z nas czuje się niepewnie w związku z własnym ciałem, ale jeszcze bardziej w wieku nastoletnim i dwudziestym. Niektórzy młodzi kandydaci do zabiegów chirurgii plastycznej mogą mieć negatywne odczucia na temat swojego ciała i to skłania ich do pójścia pod nóż.

Należy jednak pamiętać, że ich ciała wciąż się rozwijają i to, co teraz wydaje im się pożądane, za kilka lat może być zupełnie inne. Na przykład, nastoletnia kobieta może być niepewna siebie z powodu swoich małych piersi.

Jednak kobiece ciało może nadal rozwijać się aż do połowy lat dwudziestych, więc w wielu przypadkach mądrze jest poczekać z powiększeniem piersi.

Postępowanie z młodymi kandydatami to inna część praktyki chirurgicznej. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę podczas przeprowadzania konsultacji z osobą w tej grupie wiekowej.