Jak radzić sobie z wypadaniem włosów u kobiet?

Twoje włosy mogą mieć znaczący wpływ na Twój wygląd i poczucie własnej wartości. Jednak nagła utrata włosów w łysych łatach może być bolesnym tematem, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą. Włosy kobiet są ogólnie cenione za ich wartość estetyczną i seksapil, podczas gdy społeczeństwo pomija łysienie u mężczyzn. Wiem, że to hipokryzja, więc jak my kobiety radzimy sobie z łysieniem plackowatym? Poprzez edukację.

Wiedza to potęga. Świadomość przyczyn łysienia plackowatego może pomóc Ci lepiej zrozumieć swoją sytuację i skuteczne sposoby podejścia do niej.

Jeśli masz włosy zaciekłe lub doświadczasz jakiegoś rodzaju utraty włosów, to może być dla Ciebie wyzwaniem, aby sobie z tym poradzić. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej poznać i ewentualnie zaproponować rozwiązania, które pomogą Ci poradzić sobie z wypadaniem włosów.

Wypadanie włosów u kobiet: Przyczyny i leczenie

Co to jest dokładnie łysienie plackowate?
Łysienie to ogólny termin medyczny oznaczający utratę włosów. Jednak nagły rozwój łysych plam na skórze głowy, brwi lub brody może wskazywać na chorobę zwaną łysieniem plackowatym. Znane również jako AA - jest to specyficzny rodzaj utraty włosów, najczęściej charakteryzujący się okrągłymi plamami utraty włosów wielkości monety.

Miliony Amerykanów cierpią na łysienie plackowate, chorobę autoimmunologiczną dotykającą ludzi w każdym wieku i o różnym pochodzeniu etnicznym. Może być również zupełnie inna dla każdej osoby, która ją ma. Chociaż łysienie plackowate często występuje na skórze głowy, może również pojawić się na brodzie lub brwiach.

Łatka włosów może wystąpić z kilku powodów, a niektóre mogą być nawet odwrócone, takie jak stres i niektóre warunki skóry i chorób. Inne, takie jak naturalne starzenie się lub warunki medyczne, mogą być trwałe.

Niezależnie od przypadku, znając niektóre z przyczyn może pomóc w opracowaniu planu leczenia, który jest odpowiedni dla Twojego stanu.

WAŻNE: Istnieją różne rodzaje łysienia plackowatego
Alopecia areata występuje w wielu różnych formach. Podczas gdy łysienie plackowate wielkości monety jest najbardziej powszechne, AA może również obejmować inne formy utraty włosów:
 • Trwałe łysienie plackowate: Wypadanie włosów, które trwa przez dłuższy czas i nie przechodzi w poważniejszą formę utraty włosów.
 • Łysienie rozproszone (Diffuse alopecia areata): Ten typ AA jest często mylony z łysieniem typu kobiecego - telogen effluvium, ponieważ włosy przerzedzają się równomiernie na skórze głowy.
 • Łysienie plackowate: Charakteryzuje się utratą włosów, która występuje po bokach i w dolnej części tylnej części skóry głowy w formie pasma.
 • Alopecia totalis: Jest to bardziej rozległa utrata włosów na skórze głowy obejmująca całkowitą utratę włosów na głowie.
 • Alopecia Universalis: Całkowita utrata włosów na ciele.

Przyczyny łysienia plackowatego
Nie tylko musisz zmagać się z emocjonalnymi skutkami tego problemu, ale także wziąć pod uwagę jego fizyczne przyczyny. W zależności od wzorca utraty włosów i okoliczności, może być ona spowodowana różnymi czynnikami. Należą do nich:

 • naturalny proces starzenia się
 • Emocjonalne lub fizyczne stres
 • zmiany hormonalne, np. po porodzie
 • Promieniowanie lub chemioterapia
 • choroby skóry
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Pasożyty
 • Słabe zdrowie włosów lub skóry głowy
 • Mieszki włosowe
 • Zachowania związane z wyrywaniem włosów

Czy istnieją sposoby leczenia łysienia plackowatego?
AA obecnie nie ma lekarstwa. Jednak niektóre zabiegi mogą albo tłumić atak układu odpornościowego lub zachęcić mieszki włosowe do wzrostu nowych włosów.

Niestety, będzie to podejście oparte na próbach i błędach. A jeśli znajdziesz coś, co działa, może to być tylko tymczasowe. Ale nie zniechęcaj się, ponieważ istnieją pewne niemedyczne podejścia, które możesz podjąć, aby pomóc w swoim wyglądzie.

Niektóre sposoby leczenia obejmują:
Lekarz specjalizujący się w wypadaniu włosów u kobiet
Łysienie typu kobiecego może być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym historią rodziny i genetyką, skutkami ubocznymi leczenia, ciążą, premenopauzą i menopauzą.

Aby ustalić dokładną przyczynę łysienia plackowatego, należy udać się do lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie, np. do dermatologa. Może on zbadać dotknięte obszary, a nawet wykonać niewielką biopsję w celu potwierdzenia diagnozy i wykluczenia innych czynników, takich jak infekcje grzybicze.

Inny wykwalifikowany specjalista medyczny, jak np. lekarz OBGYN, jest dobrym źródłem informacji, ponieważ prawie dwie trzecie kobiet po menopauzie w USA ma pewien stopień utraty włosów lub łysych miejsc.

Mogą oni również wykonać badania krwi, aby wykluczyć inne przyczyny utraty włosów, takie jak niedobór żelaza, zaburzenia czynności tarczycy lub brak równowagi hormonalnej.

Terapie dla włosów
Popularną opcją terapeutyczną jest zabieg robotycznego przeszczepu włosów (ARTAS®) w celu wypełnienia tych łat. Technika ta jest precyzyjna i stosunkowo delikatna, a do usunięcia łysych miejsc wykorzystuje się własne zdrowe włosy. Dzięki temu zabiegowi możesz wyjść z pełną głową zdrowych włosów.

Dieta może mieć wpływ na zdrowie włosów
Wyrażenie jesteś tym, co jesz pasuje do tak wielu rzeczy. I choć jest to bardziej holistyczne podejście do włosów wellness, konieczne jest, aby uzyskać wystarczająco dużo snu i jeść odpowiednie pokarmy, aby utrzymać zdrowe włosy. Wszystko zaczyna się od środka, jeśli chodzi o dobre samopoczucie włosów.

Szukaj pomocy w wysokiej klasy salonie.
Dobry salon fryzjerski to konieczność. Wykwalifikowany fryzjer może ułożyć włosy tak, aby ukryć wszelkie plamy po utracie włosów i w pełni wykorzystać swoje atuty.

Najlepsze peruki na wypadanie włosów
Peruki nie są tylko dla babci. Istnieją pewne wysokiej jakości peruki z włosów ludzkich tam, jak Wigs By Tiffany, a te peruki wyglądają jak naturalne włosy.

Domowe sposoby na łysienie
Przemysł fryzjerski oferuje wiele szamponów i innych produktów, które mają zachęcić włosy do wzrostu w łysych miejscach i przerzedzonych obszarach. Wiele z tych produktów zawiera składniki, które były używane w odbudowie włosów przez dziesięciolecia i mają naukowe poparcie dla ich roszczeń zwiększenia włosów.

Ważne jest, aby pamiętać, że operacje, zabiegi medyczne i domowe sposoby na wypadanie włosów są najbardziej skuteczne, gdy są wykonywane zapobiegawczo. (Tak długo, jak mieszki włosowe nie są całkowicie martwe)


Szampony i olejki eteryczne na wypadanie włosów
Należy pamiętać, że niektóre z tych naturalnych leków mogą powodować niepożądane skutki uboczne u niektórych użytkowników. Stąd należy używać wszystkich olejków eterycznych i produktów zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Dolna linia, wszystkie olejki eteryczne mają swoją listę możliwych korzyści zdrowotnych i skutków ubocznych. Proszę przeczytać je i, jak zawsze, szukać profesjonalnej porady, ponieważ nie jestem specjalistą.

Niektóre z najlepiej ocenianych produktów do odrastania włosów dostępne zawierają olejki eteryczne, w tym:
 • Olejek eteryczny z drzewa cedrowego
 • Olejek z rośliny skrzypu
 • Olejek z trawy cytrynowej
 • Olejek z mięty pieprzowej
 • Olejek z szałwii muszkatołowej
 • Olejek rozmarynowy
 • Olejek lawendowy
 • Olejek tymiankowy

Grupy wsparcia dla kobiet z problemem wypadania włosów
AA, w szczególności, może być trudne do czynienia z powodu nieprzewidywalności i spontaniczności. Życie z łysieniem plackowatym może być naprawdę trudne dla nas, kobiet. Podczas gdy szukanie wsparcia u członków rodziny i innych bliskich może być pomocne, rozmowa z innymi kobietami doświadczającymi tego samego łysienia plackowatego może okazać się korzystna.