Jak prawidłowo dbać o tatuaż - co zrobić, gdy się nie goi?

Tatuaż to ozdoba, która powinna być z nami przez całe życie. Ważne jest, aby wybrać dobry wzór i osobę, która go wykona. Pamiętajmy, aby dbać o wytatuowaną skórę i odpowiednio przygotować się do zabiegu. Jakie jeszcze informacje warto znać?

Rzadki akt odwagi, a może głupoty? Dla jednych może wydawać się zwyczajny, ale dla innych jest nadzwyczajny. Choć tatuaże od zawsze budziły kontrowersje, coraz bardziej komfortowo czujemy się z tymi ozdobami ciała. Niezależnie od tego, co motywuje nas do umieszczenia na skórze trwałych ozdób, ważne jest, abyśmy odpowiednio przygotowali się do tego zabiegu.

Plusy i minusy robienia tatuażu

Tatuaże wzbudzają wiele kontrowersji zarówno tatuaże męskie jak i tatuaże damskie. Jedni je uwielbiają, inni uważają, że są oszpeceniem ciała. Przyjrzyjmy się plusom i minusom zrobienia tatuażu.

Tatuaż jest specjalnym symbolem lub unikalną ozdobą, która sprawia, że wyróżniasz się od reszty. Ten rodzaj tatuażu może być używany do wyrażania swoich poglądów, priorytetów i filozofii życiowej. Tatuaż może sprawić, że ktoś poczuje się bardziej pewny siebie i wyjątkowy. Często jest to symbol męskości lub siły dla mężczyzn, ale każdy ma swój własny sposób robienia tego typu dekoracji. Istnieje wiele powodów, dla których robimy tatuaże. Niemal wszystkie z nich związane są z chęcią wyróżnienia się spośród innych. Ich niekwestionowaną zaletą jest niepowtarzalność rysunków na ciele.

Pierwszym z nich są potencjalne powikłania, które mogą pojawić się po zabiegu tatuażu. Nie da się wyeliminować wszystkich możliwych infekcji. Ze względu na uszkodzenia skóry spowodowane zdobieniem, niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka infekcji. Każda rana jest narażona na ryzyko infekcji. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A i B. Ważne jest, aby przed wykonaniem tatuażu zaszczepić się przeciwko tym schorzeniom. Mogą również wystąpić reakcje alergiczne. Jest to jednak rzadka sytuacja.

Jaki kolor tatuażu wybrać?

Kiedy już wybierzecie lokalizację, to czas pomyśleć o kolorach. Ten aspekt powinien być brany pod uwagę. Każdy tatuaż będzie blaknąć z czasem. Niektóre kolory blakną szybciej niż inne. Jasne kolory, zwłaszcza żółte i różowe odcienie, są najtrwalsze. Czarny tusz jest najlepszym wyborem dla trwałej dekoracji.

Podczas gdy kolor jest kolorem, jakość atramentu jest równie ważna. Powinieneś dokładnie sprawdzić jakość produktów używanych przez wybranego przez Ciebie artystę. Trzeba mieć świadomość, że tusze wstrzykiwane pod skórę nie zawsze są bezpieczne. Wszystkie zawierają szkodliwe substancje, głównie metale ciężkie, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Niektóre kolory są bardziej szkodliwe od innych, ale niektóre mniej. Dotyczy to zarówno koloru zielonego, jak i odcieni niebieskiego, czarnego i czerwonego.

Co ważne, tusz musi być wprowadzony na odpowiednią głębokość. Dlatego ważne jest, aby zatrudnić doświadczonego artystę. Tatuaż nie będzie trwały, jeśli tusz jest zbyt głęboki.

Jak przygotować się do sesji tatuażu?

Twoje przygotowanie do zabiegu może mieć znaczący wpływ na jakość i trwałość tatuaży. Ważne jest, aby już na kilka tygodni przed zabiegiem zadbać o skórę, na której powstanie dzieło sztuki. Dobrym pomysłem jest nawilżanie jej balsamem nawilżającym i zmiękczającym. Dzięki temu łatwiej będzie przymocować ornament do ciała. Ważne jest, aby przed zabiegiem nie opalać się. Skóra nie powinna być zbyt blada. Tatuażysta może mieć problem z oceną właściwego koloru tuszu, jeśli skóra nie jest wystarczająco blada. Efekt może nie być zadowalający. Dlatego też tatuaże nie powinny być wykonywane latem, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych. Przed i po zabiegu słońce nie jest dobrym rozwiązaniem.

Na trzy dni przed sesją nie należy pić alkoholu ani palić papierosów. Używki te mogą rozrzedzać krew i zaburzać proces krzepnięcia. Utrudniają też wykonywanie ozdób. Nie należy stosować sterydów dłużej niż 6 miesięcy przed kolczykowaniem. Nie zalecam spożywania alkoholu przed sesją. Choć przysłowiowa "setka" może dodać nam odwagi, to nie ułatwi całego procesu.

Ważne jest, aby przed pójściem do studia tatuażu wysypiać się i zdrowo odżywiać. Pomoże to wzmocnić organizm i zwiększyć próg bólu. Ważne jest nawodnienie. Powinniśmy usunąć włosy, które rosną na obszarze, który planujemy ozdobić. Najlepiej zrobić to co najmniej dwa dni przed zabiegiem, aby skóra nie uległa zapaleniu. Może to zwiększyć dolegliwości bólowe. Przed zabiegiem należy wziąć porządny prysznic. Czysta skóra zmniejszy szansę na zakażenie.

Jak dbać o nowy tatuaż?

Jak długo trwała sesja? Weź pod uwagę fakt, że igła tatuażu może uderzyć w Twoją skórę około 180 000 razy w ciągu godziny. Nie będzie idealnie. To od użytkownika zależy, jak szybko się zagoi. Bardzo ważne jest, aby dbać o tatuaż, szczególnie w początkowej fazie.

Tatuażysta powinien oczyścić i zdezynfekować skórę bezpośrednio po wykonaniu tatuażu. Chroni to ranę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i zapobiega zakażeniu. Po 3-4 godzinach należy usunąć opatrunek foliowy. Po jego usunięciu należy delikatnie umyć skórę letnim mydłem w płynie (lub delikatnym żelem antybakteryjnym). Do pielęgnacji tatuażu zalecane są profesjonalne kosmetyki. Możemy znaleźć specjalistyczne mydło, które jest odpowiednie do tatuaży. Zawiera ono składniki łagodzące i dezynfekujące. Szampon do tatuaży to kolejny godny uwagi produkt, który nie tylko dezynfekuje skórę, ale również dobrze ją oczyszcza i nawilża. Po użyciu takiego specjalnego produktu, bardzo delikatnie osuszamy skórę. W tym celu najlepiej jest użyć ręcznika papierowego. Następnie przykładamy ręcznik do rany. Nie należy pocierać skóry, która jest zaczerwieniona. Czynność tę należy wykonywać co najmniej dwa razy dziennie. Ważne jest, aby do nowej rany nie dostał się brud ani inne zanieczyszczenia.

Jeśli planujesz przykryć tatuaż folią, nie nakładaj jej po umyciu. W takim przypadku można użyć świeżej folii. Można ją również stosować podczas snu. Pozwól skórze oddychać tak często, jak to możliwe. Przyspieszy to proces gojenia. Możesz również użyć gotowych produktów, aby przyspieszyć proces gojenia. Istnieje wiele opcji kremów do tatuaży, maseł i specjalnych balsamów. Są one starannie przygotowane, aby natłuścić skórę, odbudować ją i chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Te kosmetyki do pielęgnacji tatuażu powinieneś stosować co najmniej 2 do 4 razy dziennie. Po nałożeniu kosmetyków na tatuaże należy dobrze umyć ręce i spłukać okolicę.

Wiele osób nie jest pewnych, czy można brać prysznic po zrobieniu tatuażu. Prysznic jest lepszym rozwiązaniem. Nie należy zbyt długo moczyć świeżej rany. Eksperci zalecają, aby unikać kąpieli przez co najmniej 2 tygodnie.

Co należy zrobić, jeśli rana nadal się goi? Najlepiej jest na jakiś czas zaprzestać uprawiania intensywnych sportów i treningów. Pocenie się może bowiem spowodować wysuszenie skóry, a to z kolei może mieć negatywny wpływ na gojenie się rany. Unikaj pływania w basenach, które są pełne bakterii. To świetny sposób na zakażenie. Przez okres 3-4 tygodni powinieneś unikać sauny i solarium. Nie wolno wystawiać rany na działanie promieni słonecznych. Picie alkoholu najwyżej przez tydzień jest konieczne, aby przyspieszyć proces gojenia. Warto zapewnić sobie trochę ruchu. Wygląd i trwałość rany będzie zależała od tego, jak będziesz ją teraz traktował.

tatuaz damski na plecach

Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?

Gdy rana jest całkowicie zagojona. Jeśli na skórze nie ma strupów ani podrażnień. Ranę można uznać za wyleczoną, jeśli skóra jest gładka. Zwykle dzieje się to w ciągu dwóch do trzech tygodni. Nie należy przerywać regularnej pielęgnacji skóry. Możesz zachować świeży i czysty wygląd swoich tatuaży, odpowiednio o nie dbając.

Dobre masło lub krem do tatuaży pomoże Ci w codziennej pielęgnacji. Indywidualne preferencje i oczekiwania określają kosmetyk, który jest dla nich odpowiedni. Dobry kosmetyk nie tylko nawilży skórę, ale także będzie pełnił funkcję antybakteryjną i ochronną.

Czym najlepiej smarować tatuaż? Co powinien zawierać dobry kosmetyk do pielęgnacji tatuażu?

Wazelina może być zbyt ciężka, zwłaszcza na nową ranę. Specjaliści jej nie polecają. Lepiej użyć maści z witaminą A lub kremu antybakteryjnego. Dostępnych jest wiele gotowych produktów, takich jak krem do tatuażu czy masło do tatuażu.

Do pielęgnacji tatuażu najlepiej używać kosmetyków naturalnych. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą być stosowane do nawilżania i odnawiania tatuaży. Mogą one skutecznie nawilżać, odbudowywać, koić, chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, nawilżać. Wiele z nich posiada również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Kosmetyki te są nie tylko skuteczne, ale również cudownie pachną dzięki dodatkowi naturalnych olejków eterycznych.

Co powinien mieć kosmetyk do pielęgnacji tatuażu? Dobrym pomysłem jest umieszczenie w swoim kosmetyku nawilżającego, odmładzającego i regenerującego masła migdałowego (lub morelowego). Masło shea naprawi uszkodzoną skórę i ochroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Skórę ukoi olej makadamia, olej kokosowy i olejek pomarańczowy. Witaminy A, B i C, a także witamina D przyspieszą regenerację tkanek. Dobrym wyborem są kosmetyki z pantenolem, który stymuluje wzrost i odnowę komórek w naskórku i skórze właściwej.

Ważne jest, aby wybrać masło lub krem do tatuażu, który łatwo się rozprowadza i szybko wchłania. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych, tłustych plam.

Co zrobić, jeśli tatuaż nie chce się zagoić?

Zdarza się, że tatuaż nie goi się prawidłowo. Jeśli rana stanie się zaczerwieniona i opuchnięta, należy delikatnie przemyć ją żelem antybakteryjnym i wodą. Po delikatnym osuszeniu rany, należy ją przemyć i posmarować cienką warstwą kremu przeciwzapalnego. Jeśli rana się nie uspokoi lub podrażnienie będzie się utrzymywać, skontaktuj się z lekarzem. Przepisze on krem odporny na antybiotyki.

Dostęp do powietrza jest najlepszym lekarstwem na rany. Taka otwarta rana może być pożywką dla bakterii. Łatwo wtedy o infekcję. Aby zapobiec przedostawaniu się bakterii do rany, owiń ją sterylną gazą, czystą folią lub bandażem. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz przebywać poza domem lub spać. Opatrunek powinien być natychmiast zdjęty. Po 2-3 godzinach zdejmij opatrunek, umyj delikatnie skórę, a następnie osusz ją.

Po pewnym czasie na ranie zaczną się tworzyć strupy. Jest to normalna część procesu gojenia. Ciepłe, wilgotne okłady mogą być przykładane na ranę 2-3 razy dziennie, aby przyspieszyć gojenie. Trzymaj je na ranie przez około 5 minut. Podczas gojenia może wystąpić swędzenie. Jest to normalny objaw. Najlepiej jest nie drapać tuszu. Nie należy wydłubywać strupków. Po zagojeniu się rany możesz ocenić swój tatuaż i dokonać wszelkich niezbędnych poprawek.

Jak mogę chronić mój tatuaż przed słońcem? Czy jest to konieczne?

Ochrona tatuażu przed słońcem jest ważna, nie tylko na początku, ale także przez wiele lat. Przez pierwsze kilka tygodni należy unikać bezpośredniego światła słonecznego. Tatuaż może wyblaknąć, jeśli nie będzie chroniony przed słońcem. Ważne jest, aby chronić ranę przed słońcem podczas gojenia. Można przykryć ją bandażem lub schować pod ubraniem. Po zagojeniu się rany należy zastosować krem z filtrem o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (najlepiej UVA50). Ozdoba szybko straci swoją świeżość, jeśli będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Istnieją kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, które można stosować na tatuaże. Jest to świetna opcja. Produkty te często zawierają specjalne składniki, które chronią i pielęgnują skórę.

Czy tatuaż można kiedykolwiek usunąć?

Najprawdopodobniej tak. Jednak usuwanie takich ozdób z ciała może być kosztowne i bolesne. Ważne jest, aby starannie wybrać wzór tatuażu i miejsce, w którym zostanie on wykonany. Istnieje możliwość zakrycia istniejącego tatuażu poprzez jego przerobienie. Rezultat może nie być spektakularny, a koszt będzie wysoki. W takiej sytuacji trzeba będzie użyć grubszego i większego pigmentu. Wszystko zależy od rodzaju tatuażu, który chcesz usunąć, jego wielkości i stopnia skomplikowania. Ważne jest, aby wiedzieć, że usunięcie niechcianego tatuażu będzie kosztować Cię więcej niż nowy tatuaż, a często nawet więcej.

W jaki sposób usuwamy tatuaż? Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się tatuaży jest metoda laserowa lub chirurgiczne wycięcie. Metoda laserowa jest zazwyczaj stosowana jako pierwsza. Jeśli to zawiedzie, rozważane są inne opcje. Koszt leczenia będzie różny w zależności od wielkości wzoru. Należy być przygotowanym na spory wydatek.

Ważne jest, aby dokładnie rozważyć, czy chcesz zrobić sobie tatuaż. Nieprzemyślane działania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.