Czy warto zrobić sobie tatuaż?

Chciałabym zrobić sobie tatuaż patriotyczny, kiedy skończę 18 lat. Jakie są plusy i minusy?

Marek, 15 lat

Pamiętaj, że tatuaże są trwałą częścią Ciebie. To znak, który wykonałeś i który zawsze będzie częścią Twojego ciała. Czy jest tam tylko kilka kropel barwnika? Czy jest to tylko kilka ziarenek barwnika? Co jeszcze mógłbyś zrobić, aby go odczytać? Co ci to mówi o tobie? Co to mówi o tobie?

Czy wiesz, że ISIS było kiedyś popularnym zespołem rockowym? Jego nazwa była tatuowana przez fanów w widocznym miejscu. Dziś ludzie kojarzą z tą nazwą Państwo Islamskie. Czy masz pewność, że znaczenia wybranych przez Ciebie symboli nie zostaną zmienione?

Sprawdź: Tatuaże damskie - inspiracje >>

Historia tatuażu sięga czasów stygmatyzacji przestępców i niewolników. Dzięki temu wszyscy wiedzieli, kim był przestępca i do kogo należał niewolnik. Tatuowanie twarzy było szczególną formą kary, która została zakazana przez cesarza Konstantyna w 3316 roku. Choć nie jest to już popularna forma kary, to jednak fascynującym zjawiskiem jest moda na tatuowanie, które kiedyś było skutecznym sposobem upokarzania mężczyzn.

Tatuaż jest stosunkowo nowym trendem. To trochę tak jak z modą na podarte spodnie, z tą różnicą, że te można wyrzucić, ale tatuaż przetrwa całe życie.

Korzyści z tatuażu

Dobry tatuaż może być uważany za dzieło sztuki artysty.

Twój tatuaż może służyć jako wsparcie w potrzebie, jeśli odzwierciedla najważniejszą wartość, za którą jesteś gotów oddać życie. Takie było na przykład znaczenie tatuaży u chorwackich chrześcijan. Aby nie żałowali Boga, gdy byli torturowani przez niewiernych, tatuowali sobie krzyże na obu dłoniach i aby w razie śmierci ich ciało zostało pochowane w chrześcijański sposób.

Problemy z tatuażami

Infekcje

Jeśli tatuażysta nie zachowuje idealnej (na poziomie szpitalnych sal operacyjnych) sterylizacji, istnieje możliwość zarażenia się wirusem HIV, HCV, gruźlicą i grzybicą. Dowiedz się więcej na ten temat.

Uwaga! Nie tylko igła i rękawiczki muszą być wysterylizowane, ale również palce, dłonie i farby tatuatora. Podczas zabiegu tatuażyści nie mogą dotykać niesterylnych przedmiotów. Nawet jeśli tatuażysta wyjmie igłę ze sterylnego opakowania w Twojej obecności, nadal istnieje ryzyko zakażenia. Dowiedz się więcej.

Ponadto tatuaż może zdyskwalifikować daną osobę z bycia dawcą na sześć miesięcy.

Niektórzy ludzie są uczuleni na tusze. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie testu na alergię. W niektórych przypadkach alergia może być aktywowana przez opalanie, wodę morską, pot lub promienie słoneczne.

Toksyczne składniki w tuszach

Tatuaż może być niebezpieczny dla zdrowia ze względu na potencjalne infekcje oraz toksyczne tusze, które są umieszczane pod skórą.

Toksyczne substancje znajdujące się w tatuażach wykonywanych przez polskich tatuażystów zbadali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Są to m.in. metale ciężkie i nanocząsteczki, a także ftalany, węglowodory i ftalany. Niektóre toksyczne substancje mogą przenikać głębiej do krwiobiegu, a także innych narządów wewnętrznych, ponieważ tusze wprowadzane są bezpośrednio do organizmu.

Najbardziej skażonymi tuszami były tusze zielone. Miały one wysoki poziom arsenu, bardzo toksycznego pierwiastka. Dowiedz się więcej na ten temat.

Rozmycie formy, nietrwałość kolorów

Praktycznie tatuaże są nieodwracalne. Tatuaż pozostanie, nawet jeśli z czasem zmieni się Twój gust. Możesz wierzyć, że Twój gust nigdy się nie zmienił, ale zapytaj swoich rodziców o ich opinie na temat ubrań, które nosili w Twojej młodości, a będziesz mógł wyciągnąć pewne wnioski.

Wizerunek nie jest dziś taki sam, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie.

Skóra jest żywą istotą. Tatuaż, który od razu wyglądał dobrze, może zacząć blaknąć lub zmieniać kolory. Chociaż możliwe jest poprawienie wyglądu tatuażu poprzez zmianę kolorów, może to być kosztowne i może narazić skórę na działanie innych toksycznych substancji poprzez farby.

Przeróbki tatuażu Usuwanie tatuaży jest ryzykowne i trudne. Większość tatuaży udaje się usunąć, ale pozostają po nich blizny. Dowiedz się więcej na ten temat.

Uwagi praktyczne:

Nadal możesz mieć tatuaż, ale w niektórych firmach będzie on dyskwalifikował Cię jako pracownika. Niekoniecznie jednak usłyszysz to podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W wielu liniach lotniczych nie przyjmują osób z widocznymi tatuażami jako stewardessy/stewardów. W rzeczywistości, w wielu liniach lotniczych nie akceptują żadnych tatuaży.

Zastanów się, czy tatuaż spodobałby się Twojej ukochanej osobie. Wielu uważa tatuowanie za głupie, mimo że są dziewczyny, które robią tatuaże. Jeśli uważasz, że Twoja przyszła dziewczyna ma obowiązek zaakceptować Twój tatuaż (np. Możesz mieć imię jej byłego chłopaka wytatuowane na jej pupie.

Koszt:

Artysta może stworzyć tatuaż, który jest piękny i kosztuje od tysiąca do kilku tysięcy dolarów. Po pewnym czasie nadal będzie musiał być ponownie pokolorowany. Są to niektóre z korzyści, które może zapewnić tani tatuaż:

Ciekawostki: Simone Simons, wokalistka holenderskiej grupy symfoniczno-metalowej Epica, postanowiła być wyjątkowa i zbuntowana. Powiedziała, że nigdy nie zrobi sobie tatuażu. Czy robienie tatuażu jest naprawdę modne?